Z jakiego powodu osoby podróżujące do USA muszą się rejestrować w ESTA?

Jeszcze kilka lat temu ktoś, kto chciał zobaczyć atrakcje w Ameryce, musiał składać wniosek o przyznanie wizy. Było to związane nie tylko z długim czasem oczekiwania, lecz również i niebezpieczeństwem, że dostanie się odpowiedź odmowną. I to nierzadko bez podania konkretnej przyczyny, po prostu taka była wola amerykańskiego urzędnika.

Wszystko zmieniło się parę lat temu, gdyż wtedy Polska wypełniła warunki konieczne do tego, aby przystąpić do ruchu bezwizowego. Od tamtego momentu rodacy udający się w celach turystycznych albo medycznych, na czas mniejszy niż 90 dni, już nie potrzebują wizy. W reszcie przypadków, na przykład chęci podjęcia pracy czy nauki, zasady panujące dotychczas nie zmieniły się.

Rzecz jasna brak obowiązku wizowego bynajmniej nie oznacza braku spraw formalnych, nie da się tak zwyczajnie wsiąść na pokład i lecieć. Praktycznie każda osoba, która planuje wybrać się do USA na podstawie nowych przepisów musi zrobić rejestrację w elektronicznym systemie ESTA. Warto pamiętać, żeby formularz esta do stanów wypełnić trochę wcześniej, nie przed samą podróżą.

Z reguły jego obróbka może zająć około 72 godziny, a dodatkowo pojawić się mogą dodatkowe przesunięcia w czasie. W niektórych przypadkach wnioski zostają też odrzucane, co nie będzie jednak oznaczać niemożności udania się do USA. Przy odmowie można rozpocząć dotychczasową ścieżkę postępowania, to znaczy przesłać dokumenty do ambasady i stawić się na spotkanie z konsulem. Rejestrując się w systemie ESTA pamiętać należy, że zezwolenie na wyjazd w celach turystycznych ma ważność jedynie dwa lata.

You may also like...